Aryanic
صفحه اصلي > اخبار 

اخبار > نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان با روسای دانشگاهای کردستان

 


  چاپ        ارسال به دوست

http://uupload.ir/files/kvrm_عکس_-نمایندگان_مجلس_با_روسای_دانشگاه.jpg
نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان با روسای دانشگاهای کردستان

نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان با روسای دانشگاهای کردستان

در ابتدا دکتراخلاقیان ریاست دانشگاه کردستان ضمن خیر مقدم به نمایندگان مجلس و روسای دانشگاه ها اظهار کرد: نظام آموزش عالی کشور ما در کنار درون‌گرایی مشکلاتی زیادی را دارد که حل بخش قابل توجهی از آن نیازمند دخالت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است.

وی ایجاد تعامل هرچه بیشتر در بین جامعه دانشگاهی و نمایندگان مجلس را ضروری دانست و تصریح کرد: سیستم مجلس از مظاهر دموکراسی در جامعه‌ بوده و از سوی دیگر قانون حق نظارت و تفحص در تمام امور را به نمایندگان مردم در مجلس داده است که همین امر موجب شده که مردم و مسؤولان برای رفع تنگناها و مشکلات به نمایندگان خود رجوع کنند.

رئیس دانشگاه کردستان گفت: نمایندگان و تعامل جدی با آنها می‌تواند ظرفیت بسیار خوبی برای رفع مشکلات و توسعه در استان باشد.

اخلاقیان بر بهره‌گیری هرچه بیشتر مدیران و مسؤولان از ظرفیت نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات و توسعه استان تأکید کرد و اظهار داشت: بدنه آموزش عالی نیز ظرفیت‌ بسیار خوبی برای مشاوره و ارائه راهکارها رفع مشکلات است.

وی با اشاره به بخشی از مشکلات استان در حوزه دانشگاه‌ها افزود: پوشش ناکافی آموزش عالی در استان از مهم‌ترین چالش‌ها در این حوزه است.

به گفته اخلاقیان، کردستان، استانی توسعه نیافته بوده و در اکثر شاخص‌ها جزء استان‌های آخر کشور است و این مهم در بحث آموزش‌های عالی نیز صدق می‌کند.

سپس دکتر جوادی سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان کردستان در این جمع بیان کرد: این دانشگاه با 21 مرکز آموزشی علمی کاربردی در سطح استان در حال فعالیت می باشد که هرکدام با توجه به رشته های مهارتی و تخصصی خود در راستای سیاست های کلی و ماموریت دانشگاه جامع علمی کاربردی که تربیت نیروی مهارتی و کارآفرینی است گام برمی دارند.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان کردستان تاکید نمود که این دانشگاه از دانشگاه های نسل سوم بوده و هم اکنون با توجه به وضعیت آموزشی کشورارتقای  کیفیت در جهت فرهنگ سازی اشتغال و کارآفرینی الویت اصلی آن می باشد.

دکتر جوادی در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان خاطر نشان کرد: از مشکلات این دانشگاه عدم وجود یک کارگاه مرکزی در شهرسنندج می باشد و خواستار پیگیری جهت ایجاد یک شبکه کارگاهی شدند تا دانشجویان در زمینه های فنی و مهارتی دغدغه ای را حس ننمایند.

 

در ادامه این نشست حامد قادرزاده ، دبیر اتاق فکر استان اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این جلسات ایجاد تعامل هرچه بیشتر بین نخبگان و مسؤولان مراکز آموزش عالی با نمایندگان مردم در مجلس برای رفع مشکلات و چالش‌ها و توسعه بیش از پیش حوزه آموزش عالی در استان است.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز مراکز آموزش عالی با مشکلات فراوان از نظر کمیت دانشجو و کیفیت آموزش مواجه هستند، اما نباید این نکته را نادیده گرفت، که این مسیری است که نظام آموزش عالی در کشورهای توسعه آن را تجربه و طی کرده‌اند.

رئیس هیأت مدیره بنیاد امور توسعه کارآفرینی کردستان افزود: امیدواریم با کمک نمایندگان و همفکری جامعه نخبگان و دانشگاهی از بسترهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای توسعه هرچه بیشتر استان بهره‌بگیریم.

در این نشست همچنین مهندس سید احسن علوی نماینده مردم شهرستانهای سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی اظهار داشت: بعد از انقلاب اسلامی، شاهد رشد خوبی در حوزه آموزش عالی در کشور بوده ایم و هم اکنون حدود ۲ هزار و ۹۰۰ واحد آموزشی و دانشگاهی با رقمی بیش از ۴ میلیون ۸۰۰ هزار دانشجو در این مراکز مشغول تحصیل هستند.

علوی افزود: دستاوردهای خوب و ارزشمندی بعد از انقلاب و به ویژه دهه اخیر در حوزه تحقیقات و پژوهش‌های کاربردی علی الخصوص در زمینه هسته‌ای، نانوفناوری و زیست‌فناوری، پزشکی و همچنین پیشرفت در هوا و فضا بدست آمده که از برکات و دست آوردهای نظام اسلامی و تلاش محققان و دانشمندان این سرزمین است

وی گفت: با وجود همه موفقیت های که بدست آمده اما مشکلات و معضلاتی وجود دارد که روند توسعه و پیشرفت و آبادانی را با کندی مواجهه کرده که این موضوع نیازمند توجه و پیگیری لازم و جدی تری است.

سپس دکتر سیدمهدی فرشادان نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: مجمع نمایندگان کردستان برای خدمت به مردم و توسعه استان تعامل و همکاری خوبی با هم دارند و برای تحقق خواست و مطالبات مردم آمادگی دارند از پیشنهادات و نظرات کارشناسان و صاحب نظران به ویژه جامعه دانشگاهی استان بهره برده و ضمن استقبال از همراهی و همکاری آنان به جد پیگیر خواسته های آنان خواهند بود.

فرشادان افزود: تدوین سند آمایش علمی استان ضرورت دارد و باید بسترهای لازم در راستای تسریع در روند تدوین این سند فراهم شود.

وی تصریح کرد: برنامه‌ ششم توسعه، هدف و ریل‌گذاری برای ۵ سال آینده کشور است و حضور نمایندگان مردم کردستان در کمیسیون تلفیق به نفع استان است و حضور نمایندگان مردم در این کمیسیون می‌تواند ظرفیت خوبی برای حرکت در مسیر توسعه استان باشد.

سخنران بعدی این نشست حمدالله کریمی نماینده مردم بیجار و حسن آباد یاسوکند بود ، وی اظهار داشت :

برگزاری این نشست حرکتی ارزشمند و مفید برای ایجاد ارتباط بیشتر بین مجمع نمایندگان استان و جامعه دانشگاهی است چرا که مجمع نمایندگان کردستان در این تعامل و همراهی و همبستگی بهتری با هم دارند و بر این باورند اگر در حوزه ای ورود می کنند حتما درد و مشکلی از مردم را کم کند اما اگر جلسه و نشستی برگزار شود و درد و مشکلی از جامعه و مردم را کم نکند و نتیجه ای نداشته باشد بهتر است برگزار نشود و وقت و زمان نیز هدر نرود. وی تصریح کرد: خواسته اصلی مردم کردستان اشتغال است و این خواسته مطالبه ای به حق است زیرا بیکاری در کردستان به مردم فشار زیادی وارد کرده و متاسفانه بیکاری جوانان همه مردم کردستان را رنج می‌دهد که این بخش و خواسته اصلی مردم نیازمند توجه جدی تر و راهکار مناسب تری است.

در ادامه نشست همچنین محسن بیگلری نماینده مردم شهرستانهای سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی اظهار داشت: دانشگاه کردستان قطب علمی کردستان است و برگزاری چنین نشستها و جلساتی با روسا و به ویژه اساتید دانگشاهها توان و قدرت تحلیل نمایندگان را افزایش داده و برای ایجاد تعامل هرچه بیشتر نمایندگان با دانشگاه برگزاری چنین نشست های ضرورت دارد.

بیگلری افزود: دانشگاهیان می‌توانند نقش تاثیرگذاری در ایجاد تحول و توسعه در حوزه های مختلف داشته باشند و مجمع نمایندگان از نظرات، رهنمودها و پیشنهادات و حمایت های فکری بدنه دانشگاه و دلسوزان این حوزه استقبال می کند و انتظار هست ما را در راه خدمت به جامعه بیشتر و بهتر حمایت کنند.

سپس منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد و رئیس مجمع نمایندگان استان نیز در این نشست با بیان اینکه تعامل بسیار خوبی نسبت به دوره‌های قبل بین نمایندگان استان وجود دارد، اظهار کرد: تمام توان خود را برای ایجاد بسترهای لازم در خدمتگذاری به مردم و رفع مشکلات استان به‌کار گرفته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: تصویب یک فوریت منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان مصداق تعامل و اتحاد نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی است.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای نخستین بار است که ۵۰ درصد نمایندگان کردستان در کمیسیون برنامه و بودجه عضویت دارند و قطعاً این مهم می‌تواند در جذب بودجه برای استان نقش جدی داشته باشد.


١٠:٣٩ - شنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٥    /    عدد : ٢٣٩٢٣    /    تعداد نمایش : ١٢١٢